Na piątkową uroczystość otwarcia czekaliśmy od roku. To wtedy Szpital rozpoczął formalne starania o wszystkie pozwolenia wymagane do leczenia chorych innowacyjną metodą przeszczepów komórek krwiotwórczych. Przygotowania do uruchomienia banku krwiotwórczych komórek macierzystych rozpoczęły się już jednak kilka lat temu, kiedy, w celu dalszego poprawienia jakości świadczeń medycznych, SSM zaczął planować utworzenie na bazie Oddziału Hematologii ośrodka przeszczepowego szpiku.
Bank udało się uruchomić dzięki wsparciu środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego, środkom z budżetu miasta Torunia oraz hojności sponsorów, w tym Neuca SA, która wspierała Fundację w krytycznym okresie dofinansowywania organizacji pracy BKKM.
Cieszymy się, że wspólnymi siłami mogliśmy otworzyć nowy etap terapii nowotworowej dla osób w regionie, dzięki któremu będziemy mogli realizować świadczenia dostępne dotąd najbliżej w Gdańsku. Pierwsze pobranie komórek krwiotwórczych od chorego, w celu przekazania mu ich po mieloablacyjnej chemioterapii (autoprzeszczep), odbędzie się już w przyszłym tygodniu.
W skromnym spotkaniu połączonym z symbolicznym przecięciem wstęgi uczestniczyli:
- mgr Krystyna Zaleska – dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego
- dr Andrzej Przybysz – zastępca Dyrektora SSM ds. Lecznictwa
- Piotr Sucharski – prezes zarządu Neuca SA
- Izabela Miłoszewska – dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia
- ksiądz Jan Ropel – diecezjalny duszpasterz służby zdrowia
- zespół Oddziału Hematologii SSM i inni pracownicy Szpitala
- członkowie Rady Fundacji na Rzecz Hematologii
- zespół Banku Krwiotwórczych Komórek Macierzystych